Kiedy obciąć małemu dziecku włoski?
18.jpg

Pierwsze strzyżenie jeszcze przed nami, ale powoli zaczynam się zastanawiać, jak podejść do tej pozornie błahej czynności. Zasięgnęłam opinii wśród wielu koleżanek-mam, mając nadzieję, że pomogę Wam znaleźć ten "magiczny środek" w postaci sposobu na podcinanie włosków u Waszych maluchów.

Z perspektywy upływu czasu pamiętam przesąd, według którego pierwsze cięcie należałoby wykonać nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego roku życia. Czy wcześniejsze strzyżenie może być powodem kłopotów z rozwojem intelektualnym bądź wpływać negatywnie na rozwój mowy u dziecka? Nie sądzę, ale każda mama ma przecież prawo do własnych poglądów.

W pierwszym roku życia dziecka, kiedy włoski są jeszcze delikatne i rosną bardzo wolno, zwykle nie ma potrzeby ich obcinania. Z każdym kolejnym miesiącem włoski stają się dłuższe i powoli zaczynają doskwierać maluchowi wchodząc do oczu. Jest to idealny moment, aby rozpocząć akcję "pierwszego cięcia". Sprawdzonych sposobów na przeprowadzenie tej czynności jest wiele, jednak nim przystąpimy do wszelakich zabiegów ważne jest, aby wyjaśnić małemu dziecku, co będzie robione z jego włoskami. Poniżej przedstawiam Wam kilka propozycji, jak sprawnie i skutecznie podciąć maluszkom pierwsze włoski.

Podejmując wyzwanie samodzielnego skrócenia dziecięcych włosków, najlepiej wykonać je podczas zabawy, kiedy dziecko całą swoją uwagę skupia na zabawkach lub podczas kąpieli. Takie sposoby wymagają zręczności rodzica i warto zrobić to jak najszybciej, aby uniknąć kłopotów z dokończeniem fryzury:)

Innym rozwiązaniem problemu z obcinaniem jest posadzenie malucha u jednego z rodziców na kolanach twarzą do siebie, a następnie obcinanie tego co się da przez drugiego rodzica. W każdym przypadku należy zachować ostrożność, aby nie ukłuć ruchliwego dziecka nożyczkami.

W moim przypadku, gdy przyjdzie odpowiedni moment wybiorę się z córeczką na wycieczkę do fryzjera. Obecnie jest mnóstwo profesjonalnych saloników, dostosowanych do obsługi maluszków. Odpowiednie podejście fryzjerki, kolorowe zabawki i akcesoria z pewnością ułatwią równe obcięcie włosków.

Jak już wybierzecie odpowiedni sposób podcięcia włosków malucha to koniecznie zachowajcie jeden kosmyk na pamiątkę. W naszej Kapsule Czasu Dziecka znajdziecie kopertkę przeznaczoną specjalnie do przechowywania włosków z pierwszego strzyżenia.

Tymczasem z niecierpliwością czekam aż będę mogła związać kucyki i upiąć pierwsze spineczki na włoskach mojej córeczki:)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl